Elektrokotle

Přímotopné kotle na elektrickou energii

Přímotopné kotle na elektrickou energii nepatří mezi nejoblíbenější způsoby vytápění, ale nemůžeme je stavět na okraj využitelnosti. Jsou součástí komplexní nabídky všech topných zařízení.

Kotle na elektrickou energii využívají levnější přímotopnou sazbu, která umožňuje jejich provoz až 20 hodin denně. Elektrokotle lze připojit jak do systému s přímým ohřevem, tak do systému s akumulačním či smíšeným ohřevem. Hlavní výhodou akumulačního ohřevu je v docílení lepší teplotní pohody ve vytápěném objektu - přebytečná energie je dočasně uložena v akumulačních nádržích, odkud je automaticky dodávána do topného systému v době, kdy je potřeba a elektrokotel nelze z důvodu blokování využít. Elektrokotle jsou dodávány v různých výkonových velikostech a s rozdílnou úrovní výbavy.

Varianty vytápění

Pravdou zůstává, že topení elektřinou je dražší a rozhodně vám nedoporučíme topit například elektrickými přímotopy. Ale existují varianty, kdy i topení a ohřev vody pomocí elektřiny nemusí být nejdražší a navíc je topení elektřinou komfortnější. Co doporučíme v případě, že se vlivem okolnotí (není jiná možnost topného média, aj. důvody) rozhodnete využití elektrokotle?

Naprosto nejideálnější je zdroje tepla kombinovat. Například pokud zvolíte elektrický kotel v kombinaci s např. krbovými kamny nebo vložkou s teplovodním výměníkem či rozvodem tepla do ostatních místností. Touto variantou získáte komfortní topení i ohřev vody a navíc příjemnou domácí atmosféru s vůní živého ohně. Ideální je do této kombinace zapojit i solární panely. Pokud byste zvolili kombinovanou variantu topení elektrokotlem (nebo i nekombinovanou), tak navíc získáte levný tarif elektřiny a ušetříte tedy i na ostatní spotřebovávané elektřině.

Průměrné poměry spotřebovávané elektřiny v domácnostech uvádíme v následujících tabulkách. Navíc plynový kotel má na rozdíl od elektrického podstatně vyšší náklady na údržbu (každoroční revize a čištění). Takže ušetřit můžete, topení elektřinou nemusí být nejdražší, ale musíte dobře zvolit úsporný a inteligentní elektrický kotel a eventuální kombinaci dalších zdrojů tepla.